Електронна бібліотека підручників
Головна arrow Історія arrow Галицькі лицарі волі (Матейко Р.М.)  
21.12.2016
Галицькі лицарі волі (Матейко Р.М.)

   У науково-популярному нарисі на основі конкретних прикладів і фактів розглянуто зародження та розвиток українського стрілецького руху в Галичині. Автор пропонує читачам здійснити подорож воєнними дорогами січовиків на Тернопільщині. Переконливо відтворено також інші героїчні й трагічні сторінки історії нашого краю: виникнення ЗахідноУкраїнської Народної Республіки, бойовий шлях її збройних сил –Української Галицької Армії, події польсько-української війни 1918–1919 рр. та участь у ній тернополян. Йдеться також про те, як склалися долі славних борців за волю рідної землі, за українську державність, як увічнена їх пам’ять.
   Видання буде корисним краєзнавцям, учителям, студентам, учням, усім, хто, цікавиться історією України, зокрема Тернопільщини.

ЗМІСТ

Кілька попередніх зауваг від автора 3
За рідний край 5
Від Золотої Липи до Стрипи 22
Під знаком Лисоні 37
Куропатники – Конюхи 48
Виникнення ЗУНР і державне будівництво в Галичині 60
Українська Галицька Армія: організація, структура, озброєння 101
Героїчний і трагічний шлях УГА 119
Деякі прикінцеві міркування 149

КІЛЬКА ПОПЕРЕДНІХ ЗАУВАГ ВІД АВТОРА

   Славне галицьке стрілецтво, виховане на революційно-патріотичних ідеях Т. Шевченка, І. Франка, вписало багато героїчних сторінок в літопис боротьби за волю України. Виникнувши на зламі XIX–XX століть, воно гідно продовжило національно-визвольні державницькі традиції своїх попередників, зокрема запорізького козацтва. Галицькі лицарі волі високо підняли на знаменах ідеї незалежності й соборності України. Вони першими в нашій новітній історії стали на шлях збройної боротьби за досягнення омріяної мети – незалежної України. Галицьке стрілецтво мало чималий вплив на розвиток української політичної думки, піднесення рівня національної свідомості, духовної культури українства. Його безсмертні подвиги в ім’я Батьківщини стали прекрасними взірцями для наслідування.
  
Тому окупанти різних мастей намагалися витравити з пам’яті українського народу, особливо юнацтва, героїчні подвиги галицьких лицарів ХХ століття, із сатанинською запопадливістю руйнували стрілецькі могили, нищили, спалювали бібліотеки, архіви, щоб перетворити нас на німих рабів, яничарів чи манкуртів. Тільки в незалежній Україні (правда, на жаль, повільно) почала відновлюватися стрілецька слава, що має стати важливим чинником національно-патріотичного виховання нинішнього та прийдешніх поколінь українства. І хоча за останнє десятиріччя видано кількадесят наукових статей та монографій, присвячених визвольним змаганням галицьких українців у 1900–1921 роках, досі не перевелися горе-вчені, які в дусі сталінських посіпак називають галицьких стрільців колаборантами. Поки що нема серйозних наукових досліджень про вікопомні події перших десятиріч ХХ століття на Тернопільщині.
   Сподіваємося, що бодай частково заповнить цю прогалину пропонована науково-популярна краєзнавча книжка, яка аж ніяк не претендує на вичерпність інформації, тим більше на всебічне дослідження історії галицького стрілецтва. Це – своєрідний путівник, який веде читача воєнними дорогами Українських Січових Стрільців (УСС), Української Галицької Армії (УГА) на Тернопільщині. В основу даного видання покладено конкретний фактичний матеріал із наших попередніх історико-краєзнавчих розвідок з істотними уточненнями та доповненнями. Враховано останні дані про увічнення пам’яті мужніх синів Галичини. Автор прагнув дати студентам, учням, педагогам, усім, хто цікавиться історією рідного краю, хоча б мінімум необхідних знань про героїчні й водночас трагічні події перших десятиріч ХХ
ст. Чи вдалося це, судити вам, шановні читачі.
  
Буду щиро вдячний за ділові конструктивні зауваження та пропозиції, які врахую в подальшій роботі.

Формат: PDF
Мова: Українська

Скачати підручник
Галицькі лицарі волі (Матейко Р.М.)

 
Наступна >